Autor Wiadomość
shouJOkO
PostWysłany: Wto 14:29, 13 Gru 2016    Temat postu:

Wszystko po to, by nie powtórzyła się sytuacja jak ta z "czarnego czwartku" 15 stycznia 2015 roku.
shouJOkO
PostWysłany: Wto 14:28, 13 Gru 2016    Temat postu:

Tym razem Niemcy chcą mocno ograniczyć możliwość reklamy, a także sprzedaży "zakładów", które mogą wpędzić klientów w długi.
shouJOkO
PostWysłany: Wto 14:23, 13 Gru 2016    Temat postu:

kolejny europejski kraj wprowadza restrykcje dla brokerów obecnych na rynku forex.
HaLaS
PostWysłany: Pon 19:51, 17 Wrz 2007    Temat postu: Bałtowski Park Jurajski

Historia Parku
W rejonie Gór Świętokrzyskich już od lat siedemdziesiątych XX wieku znajdowano w skałach jurajskich ślady największych gadów w dziejach Ziemi - dinozaurów. W związku z przypuszczeniem, iż w Bałtowie i jego okolicach mogą znajdować się ich tropy, Gerard Gierliński - pracownik Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, rozpoczął badania na tym terenie. Wkrótce, w prasie ogólnopolskiej i naukowej (więcej informacji) pojawiły się informacje o odkryciach tropów górnojurajskich dinozaurów - allozaura, stegozaura, kamptozaura i kompsognata. Odkrycie to wywołało zainteresowanie nie tylko mediów, ale i lokalnej społeczności.

Dla działających na terenie Gminy Bałtów Stowarzyszenia "Delta" i Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów "Bałt", dinozaury stały się wyjątkową szansą. Zastanawiano się, jak można zilustrować bałtowskie znaleziska, by zainteresować turystów. W pierwszej wersji modele gigantycznych gadów miały być ustawione w miejscach, gdzie naukowcy odkryli ich autentyczne tropy. Jeszcze wtedy nikt nie przypuszczał, że ruszy budowa pierwszego w Polsce parku, którego główną atrakcją będą rekonstrukcje dinozaurów naturalnej wielkości, zarówno tych świętokrzyskich, jak i ich kuzynów z całego świata.

Dzięki pomysłowości, pracy i energii wielu ludzi w kwietniu 2004 roku ruszyła budowa Bałtowskiego Parku Jurajskiego. Otwarcie nastąpiło 7 sierpnia 2004 i od tego momentu stał się on wizytówką Regionu Świętokrzyskiego przyciągającym rzesze turystów z całej Polski.


Od 2006 roku przy współpracy poznańskiej firmy Arte Piotra Lange i Karola Sabatha z Muzeum Ewolucji PAN powstają nowe modele dinozaurów sukcesywnie wzbogacające bałtowski Park. W 2007 roku pojawiły się nowe stada triceratopsów i stegozaurów.



Właścicielem Bałtowskiego Parku Jurajskiego jest Stowarzyszenie "Delta".


co można zobaczyc:
Ścieżka edukacyjna

Zwiedzanie parku to podróż w czasie poprzez okresy geologiczne tj. od kambru do dziś. Na kolorowych tablicach rozmieszczonych wzdłuż trasy możemy znaleźć informacje dotyczące układu kontynentów czy rozwoju życia w morzach i na lądach przed milionami lat. Największą atrakcję stanowią oczywiście rekonstrukcje kilkudziesięciu dinozaurów i innych wymarłych zwierząt naturalnej wielkości, rozmieszczone wzdłuż ścieżki spacerowej. Parkowi przewodnicy poprowadzą Państwa przez ponad 500 milionów historii Ziemi - od pojawienia się pierwszych grup skamieniałości, przez okres dominacji dinozaurów, aż do pojawienia się człowieka.

Najwięcej emocji na trasie budzi model roślinożercy jurajskiego - sejsmozaura - długości prawie 50 metrów. Innym ulubionym dinozaurem jest kredowy drapieżnik - tyranozaur, na terenie Bałtowa atakujący stado rogatych triceratopsów.

Na szczególną uwagę zasługuje odtworzenie scenki, zainscenizowanej na podstawie odkryć w Gagatach Sałtykowskich (na wschód od Skarżyska-Kamiennej) przez G. Gierlińskiego i G. Pieńkowskiego z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie. Na terenie kamieniołomu odkryto tam tropy stada 6 zauropodów broniących się prawdopodobnie przed dwoma drapieżnikami - dilofozaurami.

Rekonstrukcje gadów zostały wykonane z ogromną dbałością o zachowanie ich naturalnego wyglądu. Przy ich tworzeniu pomocne były fachowe konsultacje z naukowcami z Państwowego Instytutu Geologicznego.

Sama trasa stanowi nie tylko atrakcję dla oglądających, ale ma również dużą wartość dydaktyczną. Wzdłuż ścieżki oprócz tablic informacyjnych dotyczących okresów geologicznych, znajdują się również opisy dotyczące wystawionych modeli dinozaurów.

Ścieżka kończy się wejściem do Muzeum Jurajskiego. W trakcie zwiedzania można odpocząć w cieniu drzew przy orzeźwiających kaskadach, oczkach wodnych, wśród bujnej roślinności. Przejście całej trasy z przewodnikiem zajmuje ok. 1 godziny.

Muzeum jurajskie
28 września 2004 roku na terenie Bałtowskiego Parku Jurajskiego otwarte zostało Muzeum Jurajskie. W otwarciu uczestniczył dr Grzegorz Pieńkowski, który przyjechał do Bałtowa razem z grupą około 50 naukowców, biorących udział w międzynarodowej konferencji "Jurassica IV". Wśród zaproszonych gości znaleźli się również przedstawiciele starostwa ostrowieckiego i gminy Bałtów.

W Muzeum Jurajskim obecnie można oglądać wystawę pt. "Maroko - fabryka skamieniałości". Jest ona rezultatem trzech wypraw do Afryki, zorganizowanych pod szyldem Jura Park Explorer Teamu. Prezentowane okazy skamieniałości stanowią własność Bałtowskiego Parku Jurajskiego.

Na wystawie można obejrzeć m.in.:
• kości dinozaurów kredowych
• szczątki morskich gadów
• zęby rekinów
• paleozoiczne trylobity
• mezozoiczne głowonogi
• koralowce

Całość wystawy uzupełniają rekonstrukcje trylobitów, wyroby rękodzieła ludowego i liczne zdjęcia z wypraw.

Plac zabaw

Na najmłodszych zwiedzających czeka bogato wyposażony plac zabaw. Oprócz huśtawek, drabinek, karuzel i zjeżdżalni można pobawić się w paleontologa odkopując szkielet ogromnego drapieżnego tyranozaura. Największym powodzeniem wśród dzieci cieszy się jednak konstrukcja linowa rozpięta na słupach przypominająca pajęczą sieć.

Cały teren placu został ogrodzony, a w specjalnie przygotowanych "pieczarach" znajdują się stoliki, gdzie mogą odpocząć dzieci lub ich dorośli opiekunowie.

więcej na www.baltowskipark.pl

Powered by phpBB © 2001 phpBB Group