Forum Podróże Wycieczki Wypady na Weekend Strona Główna Podróże Wycieczki Wypady na Weekend
PODRÓŻE MARZEŃ - Forum Podróżników
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy     GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rosja

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Podróże Wycieczki Wypady na Weekend Strona Główna -> Europa
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marcia
Kapitan



Dołączył: 08 Lip 2007
Posty: 95
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 12:51, 09 Lip 2007    Temat postu:

ROSJA to największy kraj na świecie, położony we wschodniej Europie i Azji. Oficjalna nazwa brzmi: Rosijskaja Federacja. Powierzchnia państwa wynosi 17.075,4 tyś. km2. Ludność: 148 mln mieszkańców (stan na 1996 r.). Językiem urzędowym jest język rosyjski (grupa języków wschodniosłowiańskich). W skład Rosji wchodzi 21 republik, 6 krajów, 50 obwodów (1 autonomiczny), 10 okręgów autonomicznych oraz 2 miasta wydzielone (Moskwa i Petersburg). Zobacz stronę z podziałem administracyjnym Federacji Rosyjskiej.

LUDNOŚĆ:
W Rosji mieszka 145 mln. mieszkańców, co sprawia, że Rosja zajmuje 7-8 miejsce (w zależności od źródeł) na liście najludniejszych państw na świecie (po Chinach, Indiach, USA, Indonezji, Brazylii, Pakistanie, Bangladeszu).
Rosja jest krajem wielonarodowościowym. Z ponad 100 różnych narodów i narodowości najliczniejszą grupę stanowią Rosjanie (79,9% - w 2002), Tatarzy (3,8%), Ukraińcy (2%), , Baszkirzy (1,2%), Czuwasze (1,1%).
Ponad 4/5 ludności skupia się w europejskiej części Rosji. Najsłabiej zaludniona jest wschodnia Syberia i Daleki Wschód (poniżej 2 osób na km2).

Mieszkańcy miast stanowią 73% populacji, zaś największy odsetek mieszkańców miast jest we wschodnich regionach kraju (do 90%). Główne miasta to: Moskwa (10 mln), Petersburg (4,6 mln), Nowosybirsk (1,4), Niżny Nowogród (1,3 mln).

Od 1992 roku notuje się ujemny przyrost naturalny (-5,7 promila w 1995).

Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie w całości poświęconej ludności Rosji. Znajdziesz tam m.in.: strukturę wiekową, stopień urbanizacji poszczególnych regionów, narodowości zamieszkujące Rosje, strukturę płci, gęstość zaludneinia itp.

Religia:
Większość wierzących Rosjan należy do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Katolicy to głównie unici z Ukrainy, Niemcy i Polacy. Wyznawcy islamu (sunnici) to Tatarzy nadwołżańscy, Czuwasze, Baszkirzy i narody Kaukazu Północnego (Czeczeni, Ingusze, Kabaryjdyczycy, ludy Dagestanu). Buddyzm jest głównie religią Buriatów, Tuwińczyków i Kałmuków.

Więcej informacji znajdziesz na stronie o Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

GEOGRAFIA:
Warunki naturalne:
Rosja graniczy z Norwegią, Finlandią, Estonią, Łotwą, Litwą, Białorusią, Polską, Ukrainą, Gruzją, Azerbejdżanem, Kazachstanem, Mongolią, Chinami i Koreą Północną. Przez cieśninę Beringa Rosja graniczy z USA, zaś przez cieśniny La Perouse'a i Kunaszir z Japonią. Rosja ma dostęp do mórz: Bałtyckiego, Azowskiego, Czarnego, Kaspijskiego, Ochockiego, Japońskiego, Wschodniosyberyjskiego i Barentsa. Długość granic lądowych - 20,3 tyś km, morskich - 38 tyś km.

Na europejską część państwa przypada 25% powierzchni i 78% ludności. Najdalej wysuniętym punktem na zachodzie jest przecięcie Mierzei Wiślanej (obw. Kaliningradzki), na wschodzie, na wyspie Ratmanowa Bolszoj Diomid, na południu we wschodniej części Kaukazu, zaś na północy przylądek Fligieli w Archipelagu Ziemi Franciszka Józefa. Rozciągłość południkowa Rosji wynosi od 2500 km do 4000 km. Rozciągłość równoleżnikowa zaś to 9000 km.

Rosja dzieli się na 5 głównych krain geograficznych:
1) Nizina Wschodnioeuropejska. Ciągnie się od Uralu, po zachodnią granicę Rosji. Na południu styka się z Kaukazem. Zajmuje większą część europejskiej Rosji.
2) Ural. Pasmo górskie rozdzielające Europę od Azji. Wysokość dochodzi do 1900 m. n.p.m. Naturalnym przedłużeniem Uralu na północy jest Nowa Ziemia
3) Nizina Zachodniosyberyjska. Powierzchnia wynosi około 2,5 mln km2. Jest to teren częściowo zabagniony. Na południu graniczy z Ałtajem
4) Wyżyna Środkowosyberyjska. Na południu graniczy z Ałtajem.
5) Góry południowej i wschodniej Syberii. Należą do nich Sajan Zachodni i Wschodni, Tannu-Oła, rozdzielona rozległą Kotliną Tuwińską, oraz Góry: Bajkalskie, Barguzińskie, Jabłonowe, Borszczowoczne.

Strefy czasowe:
Rosja leży na 11 strefach czasowych. Szczegóły poznasz na stronie o strefach czasowych.

Klimat:
W części europejskiej klimat kontynentalny jest łagodzony przez wpływ Oceanu Atlantyckiego, a zwłaszcza Prądu Zatokowego, opływającego północne wybrzeże Półwyspu Kolskiego i przyczyniającego się m.in. do niezamarzania portu morskiego w Murmańsku.
Na terenie Rosji występuje wielość klimatów, od morskiego ciepłego na południowym zachodzie, po zimny, skrajnie kontynentalny na Syberii i monsunowy na południowym wschodzie, zaś na czarnomorskim wybrzeżu jest klimat podzwrotnikowy (śródziemnomorski)

Średnie temperatury stycznia wahają się od 0C na zachodzie kraju do -50C w Jakucji. Na Dalekim Wschodzie średnia temperatura stycznia wynosi -15C. Najzimniejszym miejscem w styczniu jest rejon wioski Ojmiakon, gdzie średnia temperatura stycznia wynosi -56C (minimum to -78C). W Moskwie -10C
Średnia temperatura lipca wynosi od -1C na Ziemii świętego Józefa, do 26C w południowo zachodniej części niziny wschodnioeuropejskiej. W Moskwie 18C.

Średnie opady wynoszą od 170mm na nizinie Nadkaspijskiej do 3200mm w Wielkim Kaukazie i Ałtaju. W części Europejskiej i na Syberii Zachodniej wynoszą ok. 500-700mm rocznie. Na wschodzie Azji wartość ta wynosi 200-300mm.

Pokrywa śnieżna utrzymuje się do 260-280 dni na północy kraju. Zimą występują częste silne wiatry i zamiecie (buran, purga), jesienią zaś na Dalekim Wschodzie pojawiają się tajfuny; od Płw. Kolskiego po pd. Syberię występuje wieloletnia zmarzlina; latem na północy grunt odmarza na głęb. 30-40 cm, na południu - do ok. 3 m.

Wody
Ok. 70% powierzchni Rosji należy do zlewiska mórz polarnych, 20% do Oceanu Spokojnego, 8% przypada na obszar bezodpływowy Wołgi (zlewisko Morza Kaspijskiego), pozostałe 2% na zlewisko mórz Oceanu Atlantyckiego.

Rzeki
W Rosji jest ok. 120 tys. rzek o długości powyżej 10 km; Wołga (największa rzeka Europy, 3530 km) uchodzi do M. Kaspijskiego. Główne rzeki zlewiska Oceanu Arktycznego to Dwina, Peczora, Ob z Irtyszem (5410 km), Jenisej z Angarą (4090 km), Chatanga, Oleniok, Lena (4444 km), Indygirka, Kołyma. Do Morza Ochockiego płynie Amur (2820 km).
Okres zlodowacenia rzek wynosi do 8 miesięcy w północnych regionach Syberii.

Jeziora
Z niezliczonej ilości jezior największym jest Bajkał (ok. 1/5 światowych zasobów wody słodkiej bez lodowców, 31500 km2, najgłebszy punkt - 1620 m.). W części Europejskiej największymi jeziorami są Ładoga, która również jest największym europejskim jeziorem (17680 km2) i Onega (9720 km2). Pozostałe jeziora to: Tajmyr, Chanka, Pejpus, Czany, Ilmeń. Na rosyjskich rzekach wybudowano liczne zbiorniki retencyjne, największą pojemność mają zbiorniki Bracki na Angarze (169 km3) i Krasnojarski na Jeniseju (73,3 km3), zaś największy pod względem powierzchni jest Zbiornik Kujbyszewski na Wołdze (5900 km2).
Około 60 tys. km2 zajmują w Rosji lodowce, głównie w Arktyce i na Kaukazie (1800 km2). Prawie 2 mln km2 to bagna (Nizina Zachodniosyberyjska).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Podróże Wycieczki Wypady na Weekend Strona Główna -> Europa Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  

Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 phpBB Group

Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson (http://www.eddingschronicles.com). Stone textures by Patty Herford.
Regulamin